Masaż klasyczny grzbietu; przeprowadza się w pozycji leżenia pacjenta na brzuchu, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała, głowa na boku, pod stawami skokowymi podłożony mały wałek. Najpierw masuje się stronę przeciwną grzbietu, a potem po przejściu na drugą stronę pacjenta należy wykonać masaż drugiej połowy grzbietu. Podczas masowania można również przechodzić na drugą stronę, stosując poszczególne techniki. Masowanie odbywa się w pasmach podłużnych, z dołu do góry (od pośladka do barku), oraz w pasmach poprzecznych, od kręgosłupa do linii pachowej środkowej (w pasmach od pośladka do barku). Stosuje się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę łopatkową (mięsień podłpoatkowy) oraz wał mięśnia czworobocznego.

- Głaskanie podłużne  — wykonujemy całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk od pośladka do barku, w kilku pasmach. Głaskanie możemy przeprowadzić równocześnie dwoma rękami albo naprzemiennie raz jedną, raz drugą ręką, pasmo obok pasma.

 

- Głaskanie poprzeczne — wykonujemy całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk od kręgosłupa do linii pachowej środkowej. Głaskanie rozpoczynamy na dolnym odcinku lędźwiowym grzbietu, przesuwając pasmo obok pasma w górę od pośladka do barku.

 

- Rozcieranie podłużne — wykonujemy w formie ruchów okrężnych, opuszkami palców obu rąk od pośladka do barku. Obie ręce kładziemy obok siebie. Jedną ręką robimy ruchy okrężne w prawą stronę, drugą ręką — w lewą stronę. Technikę rozcierania przeprowadzamy dwoma rękami równocześnie, naprzemiennie (raz jedną ręką, raz drugą) w kilku pasmach, masujemy całą powierzchnię jednej połowy grzbietu.

 

- Rozcieranie poprzeczne — wykonujemy w formie ruchów okrężnych, opuszkami palców obu rąk od kręgosłupa do linii pachowej środkowej. Rozcieranie przeprowadzamy pasmo obok pasma, przesuwając się od pośladka w kierunku barku.

 

- Ugniatanie podłużne — wykonujemy chwytem „szczypcowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie (raz jedna ręka ściska fałd skórno-mięśniowy, raz druga), od pośladka do barku, w kilku pasmach (pasmo obok pasma).

 

- Ugniatanie poprzeczne — przeprowadzamy chwytem „szczypcowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie od kręgosłupa do linii pachowej środkowej. Rozpoczynamy od pośladka, pasmo obok pasma kierując się w stronę barku.

 

- Rolowanie podłużne — zwane „zwijaniem”, „zawijaniem” lub „myszką”. Rolowanie jest odmianą ugniatania, które autor zapożyczył z masażu segmentarnego, ponieważ zastosowanie tego chwytu daje bardzo dobre rezultaty. Rolowanie podłużne wykonujemy kciukami i palcami 2, 3, 4 obu rąk, chwytając fałd skórny i przesuwając go od pośladka do barku w kilku pasmach.

 

- Rolowanie poprzeczne — sposób wykonania jak wyżej: Rolowanie poprzeczne przeprowadzamy od kręgosłupa do linii pachowej środkowej, pasmo obok pasma, od pośladka w kierunku barku.

 

- Oklepywanie — wykonujemy w formie „miotełek” albo „miseczek”. Oklepujemy górną i środkową część grzbietu do granicy nerek (okolicy nerkowej nie oklepujemy).

 

- Wibracja labilna — wykonujemy całą powierzchnią dłoniową jednej ręki, od pośladka do barku.

 

- Chwyt podłopatkowy — na zakończenie masażu mięśni grzbietu stosujemy ten chwyt, zapożyczony z masażu segmentarnego. Po wejściu pod łopatkę opuszkami palców wykonujemy rozcieranie oraz wibrację.

 

Dodane: 19.05.2014

Komentarze:


Imię:

Treść komentarza:

Wybierz swój avatar:

Anonim Pan Pani Chłopiec Dziewczynka Geek Żartowniś Luzak Złośnik Zagubiony

Przepisz kod:


Dodaj komentarz